Niejedna mała dziewczynka marzy o tym, żeby zostać baletnicą - „prawdziwą księżniczką”, poruszającą się z gracją i niezwykłą subtelnością. Tymczasem zawód tancerki klasycznej wymaga sporego poświęcenia i wielu wyrzeczeń. Dążenie do perfekcji to lata intensywnych treningów, a sukces zawodowy jest trudny do osiągnięcia. Nie należy się jednak poddawać, bo tylko wtedy marzenia się spełnią! Oczywiście jednym z pierwszych marzeń młodej baletnicy są odpowiednie buty.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje obuwia baletowego - pointy oraz baletki. Dziś opowiemy o tych pierwszych. Pointy to pantofle, zazwyczaj wykończone satyną, z twardym noskiem umożliwiającym taniec na czubkach palców, przeznaczone do tańca klasycznego, używane także w tańcu współczesnym. Tancerki, tańcząc w pointach, stają na samych czubkach palców, czyli „en pointe”. Artystka „wchodząca na pointy” ma stwarzać wrażenie lekkości, unoszenia się w powietrzu.
Wybór point (zwłaszcza tych pierwszych!) ma ogromne znaczenie dla zdrowia młodej baletnicy i niejednokrotnie decyduje o kontynuacji lub porzuceniu nauki tańca. Na rynku można znaleźć modele point dedykowane początkującym tancerkom na początku przygody z baletem, jednak powinniśmy zachować rozsądek i nie popadać w schematy. Każda dziewczynka ma niepowtarzalny kształt stopy, dlatego należy skoncentrować się przede wszystkim na odpowiednim dopasowaniu obuwia, co zapewni bezpieczeństwo, wygodę i komfort w tańcu.
Obuwie do tańca klasycznego nie może być ani za krótkie, ani za długie. Dopasowując idealne pointy musimy zwrócić uwagę, czy pozwalają na swobodne wspinanie się na palce. Stojąc na pointach (en pointe), z tyłu na pięcie powinno pojawić się nieco zapasu - najczęściej ok. 5-7mm wolnego miejsca. Dobierając pointy należy uwzględnić również grubość wkładki do point, którą nakłada się na palce, aby zapobiec otarciom. Wkładki są wykonane z różnych materiałów - od pianki, przez lateks i bawełnę po silikon.
Młode tancerki powinny zwrócić szczególną uwagę na pointy o szerokim czubku (platformie) dla większej równowagi oraz na obuwie o miękkiej podeszwie, która pozwoli niewprawionym stopom szybciej i łatwiej „wyrobić” pointy, czyli nadać im elastyczność dopasowaną do indywidualnych potrzeb.
Poszukując idealnych point trzeba będzie prawdopodobnie przejść dość długą drogę, aby metodą prób i błędów odnaleźć „te jedyne”, które pozwolą w pełni czerpać przyjemność z tańca. Przed zakupem point warto również zwrócić się po poradę do swojego trenera/instruktora tańca. Jego sugestie oparte na własnym doświadczeniu oraz obserwacji uczennicy mogą być bardzo cenne.